BrixHauz: HOW TO STUDY?

pátek 3. června 2016

HOW TO STUDY?


Content Marketing – Elite Bloggers

Už aby to období zkouškového, státnic či maturit bylo za námi. Dnes mě čeká celý den ustavičného učení. Co si budeme povídat... žádné extra vyhlídky takhle při pátku, ale co se dá dělat. Co mě tak trochu drží nad vodou, je myšlenka na úterní workshop "efektivní učení", který si pro nás připravilo nakladatelství Grada. Workshop se konal v našem blogerském HUBu a dá se říci, že byl celý založený na knize "Tajemství efektivního učení", kterou i v článku sami vidíte.

Samozřejmě každý jsme z jiného těsta a každému z nás vyhovuje jiná forma učení. Je to sice dost individuální záležitost, ale na druhou stranu bych řekla i dost obecná. Na workshopu jsem se totiž hned s několika věcmi ztotožnila a myslím, že by mohly pasovat i třeba na vás :).

Poznámka číslo 1, mít dobře a co nejpřehledněji zpracované výpisky. Zároveň by měly být ale stručné! Je důležité vypíchnout pouze to nejdůležitější a ostatní zkrátka vypustit. S tím souvisí i grafický vzhled textu - zvýrazňujte! Vezměte do ruky zvýrazňovač a hezky si nadpisy obtáhněte. Jednotlivé kapitoly se vám spojí s danou barvou a vy si to díky tomu budete lépe pamatovat. Menší podnadpisy si už jen zvýrazněte třeba tučně, ale nějakým způsobem si je určitě zvýrazněte. Systém je v tomto případě zcela nezbytný, odlište si kapitoly, abyste se neučili dlouhý jednolitý text.

Pod bodem číslo 2 se skrývá plán učení. Říká se, že bychom se měli začít učit týden před danou zkouškou. Ruku na srdce, komu z nás se tohle daří? Mně tedy ne :D. Nicméně je opravdu dobré si nějaký plán vytvořit a postupovat podle něj.

Na třetím místě mám poznamenané pauzy. Věřte nevěřte, dělat si mezi učením pauzy je nesmírně důležité. Nejhorší co můžete udělat je to, že se budete od rána do večera nepřetržitě válet v neskutečném množství textu. Tak takhle ne! Je to samozřejmě opět individuální záležitost, ale já to mám tak, že se mi nejlépe učí hned po ránu a dopoledne. Odpoledne si dám pauzu na oběd a zhruba tak po dvou hodinách od obědu se na to znovu vrhnu. Před večerem, tak jako u oběda, je zase důležitý odpočinek. Běžte si zaběhat, na procházku nebo se jen protáhněte a dejte si od toho všeho prostě pauzu. Těsně předtím, než půjdete spát, si celou látku znovu projeďte. Říká se totiž, že co se člověk naučí ráno a večer, to si bude pamatovat.

Dalším a pro mě rozhodně nejtěžším bodem je soustředěnost. Určitě to všichni dobře znáte, že si třeba dobrou půl hodinku něco čtete a potom zjistíte, že vlastně vůbec nevíte, o čem jste to četli. Jojo, to protože neustále přemýšlíte nad něčím jiným a plně se nesoustředíte právě na učení. Takže moje rada zní, soustřeďte se! Na nic jiného nemyslete, odložte mobil a říkejte si, proč to děláte a jak to bude skvělý, až tu zkoušku uděláte! Protože motivace rozhodně hraje silnou roli.

V posledním bodu bych vám ještě chtěla říct jeden typ - učte se s přáteli. To mě třeba osobně vyhovuje a učí se mi tak 10x líp jak samotné. Čtěte si s ostatními látku nahlas, vyprávějte si o tom a navzájem se zkoušejte. Ne nadarmo se říká, že ve dvou se to táhne líp :).

Co vy a učení? Máte nějaké zaručené metody? Sem s nimi :).

S láskou BrixHauz

7 komentářů:

 1. Super clanek, tipu na uceni neni nikdy dost :D
  http://www.shineoffashion.com/

  OdpovědětVymazat
 2. Tá prednáška musela byť rozhodne zaujímavá. Ja som tiež ten typ, ktorému sa najlepšie učí ráno. Ja radšej skorej vstanem, aby som mohla začať čo najskôr. K večeru už mi to väčšinou nemyslí a nemôžem sa na nič sústrediť.

  http://lamodaeanarchia.blogspot.it/

  OdpovědětVymazat
 3. Můj tip je zvýraznovat a potom podrthávat barevně :D. Taky schovat mobil/tablet do šuplíku, uvařit si čaj a látku si říkat nahlas. Když mám více času, tak si vypíšu to nejdůležitější a učím se hlavně z toho. Taky mi pomágá najít si videa na youtube, která se zabývají stejným učivem (pokud teda jsou) a pouštět si je před spaním nebo třeba ráno u snídaně.
  Přeju hodně štěstí u zkoušky, já už mám naštěstí svě (státnice, uff) za sebou :)!

  OdpovědětVymazat
 4. Rozhodně dobré tipy! :) Celkem se jimi řídím, až na to učení se dopředu no :( :D většinou to všechno nahrotím večer předtím (jsem ve druháku na střední, takže to se ještě zvládat dá), ale docela mě to štve, protože si pak po testu skoro nic nepamatuji!
  Young, wild and free

  OdpovědětVymazat
 5. Taky se bez zvýrazňovače neobejdu a nejvíc mi pomáhá, když si všechno přeříkávám nahlas:)

  OdpovědětVymazat
 6. Super clanek, Fakt suprovy tipy, urcite je vyuziju na uceni, nejsem zrovna nejlepsi student! :)
  http://www.shineoffashion.com

  OdpovědětVymazat